KdMax Archiline

Dom z drewnianym szkieletem

Trend na domy szkieletowe przyszedł zza  granicy, głownie w rejonów, gdzie zawsze było pod dostatkiem budulca, czyli w tym przypadku drewna. Na ich temat narosło już wiele mitów zwłaszcza, że przez długi czas kojarzyły się niektórym z drewnianymi kanadyjskimi szałasami dla myśliwych. Jednak technologia ich budowania nie ma nic wspólnego z prymitywnym wznoszeniem szop.

Jak wygląda taki dom?

Domy tego typu, jak sama nazwa wskazuje, zaczynane są od drewnianego szkieletu. Potem w zależności od projektu stosuje się różne technologie wypełniania tej konstrukcji. Z zewnątrz dom może być pokryty drewnianą obiciówką i wtedy wygląda jak typowy budynek z drewna. Innym wyjściem można go otynkować lub częściowo pokryć płytkami klinkierowymi. Wszystko zależy w jaki sposób Domy szkieletowe projekty oddają zamysł architekta. Ponadto takie domy buduje się szybko i a z powodu materiałów, budowa nie jest uzależniona od pory roku.

Jakie są zalety takich domów?

Domy szkieletowe są ciepłe i zdrowe. Drewno posiada zdolność samoregulacji nawilgocenia i stwarza właściwy dla siebie mikroklimat we wnętrzu domu. To, że dom jest ciepły, obniża koszty jego utrzymania zimą. Lekka konstrukcja domu sprawia, że fundamenty nie są zbyt duże. Cienkie ściany natomiast sprawiają, że w porównaniu z takim samym rozmiarowo domem murowanym, jego powierzchnia użytkowa jest o około 10% większa. Z powodu drewnianej konstrukcji, dom można łatwiej przebudować lub unowocześniać. Nawet przebudowa instalacji elektrycznej czy grzewczej nie wymaga ciężkiego kucia ścian. Ponadto wytrzymałość takiego budynku nie jest mniejsza od porównywalnego wielkością domu murowanego.

 

Give a Comment